Įkvėpk, Tekstai

5 dalykai, kurių išmokau kurdama verslą

Šį rugpjūtį mano ir mano partnerės Kotrynos Bass kūdikiui, el.parduotuvei ir turinio platformai Nebegėda.lt, suėjo 2 metai. Šis mūsų projektas man yra labai brangus, nes jo dėka išmokau labai daug dalykų ir pasikeičiau kaip asmenybė.

„Nebegėdą“ mes kūrėme be jokių finansinių investicijų (nebent įskaičiuotume 200 EUR, kuriuos skyrėme traukinio bilietams, domeno pirkimui, muzikos sūkurimui tinklalaidei ir pan.). Jeigu būtume turėjusios daugiau pinigų, mūsų kelias galbūt būtų greitesnis, sklandesnis ir būtų reikėję mažiau dirbti, bet mes pasirinkome iš nieko nesiskolinti ir naudotis pradiniu kapitalu tokiu, kokį turėjome: 200 EUR, mūsų žiniomis, gebėjimais (Kotrynos supergalia – kurti tinklalapius, mano – rašyti tekstus ir kalbinti žmones tinklalaidėse) ir mūsų pažįstamų ratu – nuostabiais ir įkvepiančiais žmonėmis, kurie prisidėjo savo darbu ir įžvalgomis.

Tai – mano pirmas susidūrimas su verslu gyvenime, dėl to visas žinias rinkau nuo nulio. Jaučiuosi taip, lyg būtų praėję ne 2 metai, o 22, išmoktų pamokų, nusivylimų, atradimų, euforijos ir nuobodžių akimirkų – galybė. Tad šiandien pasidalinsiu 5 dalykais, kuriuos išmokau kurdama verslą:

1. KALBĖTI APIE TAI, APIE KĄ NENORI KALBĖTI

Visų pirma, su savo verslo partnere ir su kolegomis darbe. Visada atsiranda tų nemalonių klausimų, pastabų, kuriuos mielai norisi apeiti, sukant uodegą. Pavyzdžiui, tai gali būti nepasitenkinimas kito darbu ar piniginiai klausimai. Išmokau, kad apie šiuos nepatogius dalykus reikia kalbėtis pirmiausia ir nedelsti, nes jie turi tendenciją išaugti į daug didesnius problemų kamuolius.

Kaip tai daryti?

Mandagiai ir gražiai, išbūnant su savo paties jausmais ir savo teritorijoje. Nekaltinti, nepulti žmogaus, nežeminti jo.

Pavyzdžiui:

„Labas, noriu su tavimi pasikalbėti apie darbą. Pastarosiomis dienomis pasigedau tavęs, aš galiu klysti, tačiau man atrodo, kad tu šiek tiek atitolai nuo mūsų bendro projekto, o man kaip tik šiuo metu labai reikia tavo įžvalgų ir idėjų. Ką tu manai?”

Dažniausiai tie pokalbiai nemaloniomis temomis dar labiau pagilina ir sutvirtina partnerystę.

2. NEBIJOTI PERLEISTI SAVO DARBŲ KITIEMS

Aš turėjau tą klasikinę idėją: niekas nepadarys taip, kaip aš padarau. Tad griebdavausi pati daryti viską. Iki tokių mažyčių detalių, kad net juokinga dabar. O tiesa yra tokia, kad taip, greičiausiai niekas nepadarys dalykų taip, kaip aš, bet kartais žmonės juos padaro dar geriau, įdomiau ir greičiau nei aš.

Verslo augimui labai svarbu, kad jo lyderiai netarmozintų, bandydami viską padaryti patys, bet įgalintų kitus komandos narius pasitikėti savimi, eksperimentuoti ir kurti.

3. JEIGU SU ŽMOGUMI FAINA BENDRAUTI, NEBŪTINAI BUS FAINA DIRBTI

Žmonių į savo komandą pasirinkimas man vis dar yra sritis, kurioje noriu daug išmokti. Pačioje pradžioje dariau neįtikėtinai apmaudžių klaidų – nematydama, ko pats žmogus iš tikrųjų nori, ką jis sugeba, aš jį kviesdavau dirbti kartu vien dėl to, kad jis man fainas. Ir, kai tas fainas žmogus mėnesį nepasirodydavo darbe, aš vis dar galvodavau: blemba, kas čia negerai? juk jis toks fainas.

Dabar suprantu, kad draugai ir komandos nariai yra atskiros žmonių grupės, kurios kartais gali sutapti, tačiau nebūtinai. Iš komandos narių aš tikiuosi visiškai kitų dalykų negu iš draugų. Tai yra visiškai skirtingi, skirtingais principais besiremiantys santykių modeliai.

4. VIDINĖ RAMYBĖ – SVARBIAUSIA

Turėti savo verslą, turbūt panašiai kaip turėti naujagimį vaiką giminių susitikime – visi turi tau įžvalgų, patarimų, komentarų, kritikos. Pačioje pradžioje, išgirdusi komentarą, drąsiai ir staigiai pasukdavau „Nebegėdos“ vairą ta kryptimi, kaip man patarė tas sutiktas žmogus. Vėliau, kai pavargau taip drastiškai blaškytis, nustojau reaguoti į kiekvieno žmogaus patarimus. Ne visi, kurie patarinėja, išvis supranta, apie ką šneka. Be to, neprašyti patarimai labai vargina ir gali išmušti iš vėžių.

Yra žmonių, už kurių patarimus moku pinigus – kviečiu juos pietų, einu į jų mokymus, – tad koncentruojuosi į jų patarimus. Visiems kitiems maloniai šypteliu, įkvepiu ir nueinu pamedituoti, giliai kvėpuodama.

5. TVIRTI SPRENDIMAI NESIGRĘŽIOJANT

Savo verslo kūrimas ir auginimas kartais reiškia kelių esminių sprendimų priėmimą kasdien. Kai kurie iš jų – net labai sudėtingi, skaudūs (tokie kaip komandos nario atsisakymas ir pan.) ir juos priimant nesinori padaryti klaidų, norisi, kad visi liktų patenkinti ir viskas vėl būtų puiku, tačiau tai ne visada pavyksta. Dėl to reikia priimti tai, kad kartais tavo daromi sprendimai nepatiks kitiems, kartais jie bus klaidingi ar net kvaili, tačiau vis tiek svarbu tame išbūti tvirtai, nes kartais tiesiog nėra laiko vieną situaciją overthinkinti dvi savaites. Nusprendei, padarei ir judi toliau.

4 Comments

    Mijo.lt

    7 rugsėjo, 2020

    Kokio gerumo ir nuoširdumo tekstas, aiškiai ir paprastai apie tai kas ir daro didžiausią sarsala galvoje tokiomis aplinkybėmis, kaip paprasta sustoti ir kiek yra tu išorinių grėsmių kurios pažadina vidines baimes, o tos užtraukia rankinį ar išviso permeta atbuline pavara 🙂 sudėtingi dalykai paprastai 🙂 ačiū ❤️

    Katarina

    7 rugsėjo, 2020

    Labai ačiū už pasidalinimus! Neseniai sukūrėme su vyru verslą ir šis tekstas labai kaip tik dabar ❤️ super patarimai 👏🏼

    Monika

    8 rugsėjo, 2020

    Ačiū už tokius įkvepiančius ir nuoširdžius pasidalinimus! 👌❤️

    L.

    8 rugsėjo, 2020

    Ypac vertas demesio tas aspektas del „fainas zmogus-su juo bus faina dirbti”. Tikrai geriausiai supratau kad tai tikrai nera „stong correlation” butent siole lygtyje. Aciu, Beata, uz taikius pasidalijimus!
    ps atsiprasau visu skaitytoju kad rasau ne lietuviskomis raidemis..