
Būdama 31-erių. Kažkas parašė po mano įrašu, kai pasidalinau, kad išlaikiau egzaminą: „Niekada ne vėlu.” Žinoma, kad niekada ne vėlu. Ir nors mūsų šalyje vyrauja norma laikytis vairavimo teises būnant 12-oje klasėje, tačiau ne visiems taip tenka.
Aš, būdama dvyliktoje klasėje, dirbau papildomus darbus, kad galėčiau susimokėti matematikos korepetitoriui ar nusipirkti suknelę šimtadieniui. Vairavimo teisės atrodė nereikalingas ir sunkiai įperkamas dalykas.
Vėliau dar labiau įsileidau į „tai tikrai ne man” natą. Mano mama niekada gyvenime nevairavo ir aš kažkaip perėmiau iš jos nuostatą, kad yra dalykų, kuriems esi gimęs, o yra tokių, kuriems nesi. Tam priskyriau ir plaukimą.
Nors vairavimas ir plaukimas yra tiesiog įgūdžiai, kurių gali išmokti. Negaliu, tikriausiai, išmokti ritmo pojūčio, muzikinės klausos ar skambesnio balso, nes šie dalykai, nors ir lavinami, bet jie ateina ir kartu su įgimtais talentais. O štai vairavimas ir plaukimas man buvo dalykai, su kuriais reikėjo šiek tiek pasiknisti, bet išmokau. Vos tik įveikiau ribas savo galvoje.
KAIP SUGALVOJAU MOKYTIS
Pirmas bandymas buvo prieš porą metų, kai aš, palankiusi kelias teorines paskaitas, susierzinusi nuo vairavimo teorijos mokytojo komentarų: „šis ženklas reiškia, kad į kairę sukti negalima, ar ne, Agne? į kairę, ne į dešinę, nes moterys gi dažnai supainioja, kur ten ta kairė ar dešinė” arba „veidrodėlis yra ne tam, kad lūpas pasidažytumėt, o tam, kad pasižiūrėtumėt, kas vyksta gale”. Kažkaip užsiknisau aš nuo viso to ir mečiau.
Po 2 metų many prabudo susierzinimas: gyvenimas suintensyvėjo, nešuliai, kuriuos reikėjo su savimi tąsytis dieną, padvigubėjo, atsirado daugiau reikalų ir aš supratau, kad man reikia vairuoti automobilį. Supratau, kad noriu būti laisva ir savarankiška, pavargau būti pavežama pagal kitų muzikinį skonį, – suvokiau, kad noriu savo mašinos ir vairo savo rankose.
MOKYMOSI EIGA
Nors galvojau, kad viskas čia bus man labai lengva – aš protinga, daug knygų skaitau, turiu gerą atmintį, tačiau jau vien geltona KET knygutė paspendė iššūkių ir teorijos egzaminui mokiausi gana ilgą laiką įdėdama kur kas daugiau pastangų, nei maniau prieš tai, kad reikės. Teorijos egzaminą išlaikiau iš pirmo karto.
Tuomet galvojau: o, praktika! Aš gi praktikė! Tiek daug metų dviračiu keliais pravažinėjusi, taigi čia man bus vieni juokai. Nė velnio. Dargi sugalvojau su mechanine mokytis (facepalm).
P.S. Jeigu norite taupyti savo laiką, nervus ir pinigus, mokykitės su automatine pavarų dėže.
Aš norėjau kažką įrodyti. Užsispyriau ir net neatsimenu, kiek kartų patrigubinau tas vairavimo pamokas.
PATARIMAI
Ką daryčiau/galvočiau kitaip, jeigu pradėčiau iš naujo?
1. Visas vairavimo reikalas – nėra lengvas. Jis reikalauja laiko, pastangų ir dėmesio. Dėl to, kai bandydavau jį įsprausti tarp galybės kitų reikalų, mano mokymasis nebuvo efektyvus. Tam reikia laiko, erdvės ir pailsėjusio proto.
2. Nebijokite pasikeisti instruktoriaus. Mūsų su pirmuoju instruktoriumi nelabai sutapo zodiako ženklai, matyt. Kalbėjom skirtingomis kalbomis – nelabai aš jo supratau, nelabai jis manęs suprato. Instruktoriaus pasikeitimas yra labai normali praktika, bet aš delsiau iki paskutinio. Būčiau sutaupiusi laiko, nes, kai atradau kitą instruktorę, viskas ėjosi daug sklandžiau ir efektyviau.
3. Automatinė. Man draugė feministė, kai planavau mokytis vairuoti, pasakė: „Tu ką, su automatu? Griebk mechaninę ir viskas!” Ir aš patikėjau! Dabar, žinoma, džiaugiuosi, bet visą laiką iki tol keikiau ją mintyse. Su mechanine yra žymiai daugiau darbo, negu su automatu.

Aš po pirmųjų važiavimo kelyje pamokų
4. Neišlaikei egzamino – iškart registruokis kitam. Regitroj bent jau Vilniuje daug norinčių laikyti, tad anksčiausiai vietą gausi po mėnesio, tad nedelsk. Nusišluostyk pralaimėjimo prakaitą ir nepasiduok.
KAIP NUGALĖTI JAUDULĮ PRIEŠ PRAKTINIO VAIRAVIMO EGZAMINĄ
Pirmą kartą egzamino neišlaikiau – užgesau kelis kartus toje pačioje sankryžoje, sukdama į kairę ir, kuo labiau gesau, tuo vis labiau paleidau viltį išlaikyti egzaminą. Dabar galvoju, kad dariau daug kitų klaidų: parkuodamasi be reikalo taisiausi, viską dariau nedrąsiai ir nuo pavarų svirties kartais vis nuslysdavo prakaituotas delnas. Aš nesusitvarkiau su jauduliu.
Prieš antrą egzaminą prastai miegojau jau likus kelioms dienoms. Egzamino rytą atsikėliau anksčiau, bet visa taip drebėjau, kad, darydama jogos saulės pasveikinimą, nuolat griuvinėjau. Padariau įprastą savo workout’ą rankoms ir pilvui, pratimai šiek tiek nuvargino kūną ir jis nustojo tirtėti.
Tuomet nuėjau, pastovėjau po lediniu dušu. Stovėjau tol, kol visiškai atsipalaidavau ir nustojau paniškai reaguoti į šaltą vandenį.
Pameditavau. Meditacija man priminė, kad vien savo kvėpavimo stebėjimas labai stipriai nuramina. Per patį egzaminą, kai imdavau perdėtai jaudintis, tučtuojau sutelkdavau dėmesį į savo kvėpavimą ir tai padėdavo susikaupti.
Ir man antrą sykį kur kas labiau pasisekė su egzaminatoriumi. Mane pasitiko draugiškas, šiltai pasisveikinęs žmogus. Nurodymus sakė žmogiškai, nedūsavo ir nečepsėjo nepatenkintas (toks buvo pirmasis). Kartais reikia visai nedaug, kad jaustumeisi šiek tiek jaukiau.
Tai va, ėmiau ir išlaikiau praktinį egzaminą. Susitiksime kelyje!
P.S. Nepasiduokim pakeliui link savo tikslų. Kartais labai norisi, bet, kai nepasiduodam, patiriam dar didesnę džiaugsmo ir pasitenkinimo savimi bangą. Tirpdykim tas „aš negaliu” ribas savo galvose!
Nuotrauka Agnės Papievytės
10 Comments