Įkvėpk

Kaip padėti sau, kai sunku? 7 žingsniai

Mes visi gyvename skirtingus gyvenimus: galbūt kažkas iš jūsų gyvena gamtoje, ramybėje, su niekada nesibaigiančia banko sąskaita, apsupti pinteresto verto interjero ir esate viską paleidę – nuoskaudas, pyktį ar negandas. Tai nuoširdžiai už jus džiaugiuosi ir šis tekstas ne jums.

O jeigu tu vis pagauni save bėgančią su krepšiais, greitai valgančią sumuštinį už kampo, kai pareigos ir vaidmenys baigia tave perplėšti perpus ir kartais tiesiog norisi, apglėbus galvą, vidury gatvės, suklykti. Bet žinai, kad tai nepadės. Įkvėpi oro ir varai toliau.

Negyvenu taip nuolat, bet šią vasarą – dažnai taip. Kartais būna, kad atsiduriu tarpe visų dalykų – projektų, kuriuos reikia užbaigti, kitus reikia pradėti, darbuotojai klausia kas toliau, o su partneriu jau seniai nebuvau padoriam pasimatyme, dar yra visi kiti mieli žmonės, kuriems irgi norisi skirti dėmesio, o tada prisimenu, kad seniai nebuvau jogoje. Į dieną įlekiu su 15 užduočių lapelių, o vakare mintys trankosi galvoje kaip beždžionė džiunglėse.

Man svarbu sau pripažinti, kad tokie etapai mano gyvenime būna. Aš nesu bloga, neorganizuota ar kvaila, kad atsiduriu tokiame dideliame sūkuryje. Ar norėtųsi kitaip? Kartais tikrai norėtųsi. Bet dabar yra kaip yra. Svarbu nesmerkti savęs už tai ir padėti sau atrasti bent šlakelį ramybės tokiame etape.

O žinot, tęsdama mano praėjusios savaitės teksto „Kas aš esu? Apie tapatybes” temą ir reaguodama į jūsų komentarus bei žinutes, pridursiu: kartais nė nereikia intensyvaus gyvenimo išorėje, kartais tiesiog pakanka jo intensyvaus viduje ir jau gali būti sunku kvėpuoti.

Stresą gali sukelti ne tik galybė darbų, kuriuos nežinia, kaip padarysi, bet ir darbų nebuvimas ar praradimas. Esu buvusi abiejose situacijose. Ir abiem atvejais svarbu sau padėti.

KAIP SAU PADĖTI, KAI YRA SUNKU?

1. PRIIMTI SITUACIJĄ TOKIĄ, KOKIA JI YRA

Pavyzdžiui, situacija: aš neturiu darbo. Svarbu įvardyti sau situaciją, kurioje šiuo metu esame ir neklijuoti prie jos ar savęs emocinių etikečių. Pavyzdžiui: aš esu visiška nevykėlė, nes neturiu darbo. Tai netiesa. Geriausi pasaulio aktoriai kartais neturi darbo. Tu tiesiog neturi darbo. Arba kita situacija: turiu šiuo metu labai daug darbų ir užduočių. Tikrovė yra tokia ir taškas. Giliai įkvepiam.

2. KĄ GALIMA BŪTŲ PADARYTI, KAD SITUACIJĄ PAKEISTUME SAVO NAUDAI?

Prieš tai, reikia įsivardyti: ko aš noriu? Jeigu stresuoju, kad neturiu darbo: ar aš noriu turėti darbą? Ar man jo reikia šiuo metu? Jei ne jo reikia, o ko man reikia šiuo metu? Galbūt pradėsi teisintis: bet aš negaliu nedirbti! iš ko aš mokėsiu nuomą/paskolą? Visada galima rasti išeičių, o mūsų protas, iškankintas nerimo ir streso, turi labai ribotą vaizduotę ir sunkiai sprendžia problemas. Dėl to, iš pradžių reikia nurimti. Bent truputį.

Nurimus, kartais pamatome, kad galime mėnesį pagyventi senelių sodyboje arba staiga atsiranda draugė, kurios butas laisvas ir mes ten galime apsistoti. Nurimę pamatome, kad net būdami didžiausių darbų sūkury, galime atrasti laiko 15 minučių meditacijai ar nueiti į masažą arba tuos pačius darbus daryti nuo patogios sofos ar iš SPA.

3. IŠSKAIDYTI SMULKIAIS ŽINGSNIAIS

Kai visus savo darbus laikau galvoje, anksčiau ar vėliau mano galva ima rūkti ir aš pradedu panikuoti, nes visa tai niekaip nesutelpa. Man labai padeda išrašyti darbus labai smulkiais žingsniais ir net valandomis. Kai viską iškloju kalendoriuje ar užrašų knygutėje, galva atlaisvėja ir visa tai nebeatrodo neįmanomai.

4. PRAŠYTI PAGALBOS

Sindromas „viską pati galiu” mane greičiausiai nuveda į perdegimo būseną. Maloniai nustembu pastebėjusi, kiek daug aplink mane man norinčių padėti, geranoriškų žmonių. Kartais galima tiesiog paklausti, pasikonsultuoti arba sumokėti kažkam, kad tas žmogus ar įmonė padarytų už mus vieną ar kitą darbą. Nes kartais net neįmanoma visko pačiam padaryti.

5. MALONUMAI

Svarbu nepamiršti malonumų. Kalbu ne tik apie lėtą skanios kavos gėrimą ar desertą prie jos, bet ir visus dalykus, kurie kadaise pasiteisino ir pagerino būseną. Kai skubu, esu įvykių sūkury, esu daug labiau linkusi apleisti mankštą, meditaciją ar pasivaikščiojimus su savimi, o tokiais laikotarpiais jie reikšmingesni nei bet kada anksčiau! Dėl to labai svarbu įtemptoje dienotvarkėje atrasti laiko tam, kas pagerina mūsų būseną.

6. PRIIMTI SAVO JAUSMUS

Suprasti, kad gali būti sunku, baisu, pikta. Žinoti, kad jausmai yra lyg bangos – jie užeina, o priimti, išjausti, apglėbti, jie praeina. Nereikia jų išsigąsti. Jie yra kaip skirtingos drabužių spalvos – jausmai irgi turi skirtingas spalvas ir potėpius. Visi jie legalūs ir priimtini. Kartais pavargstame vien nuo to, nes kovojame su tuo, ką jaučiame. Purkštaujame ant savęs: „Ko tu čia pavargus? Gi nieko nepadarei! Būk laiminga, nes turi darbą!” ir pan. Nereikia ant savęs pykti dėl to, ką jaučiame. Nereikia su jausmais ginčytis. Nereikia jiems leisti diktuoti mūsų dienas ar gyvenimą. Tereikia juos priimti ir išbūti su jais.

7. PRISIMINTI, DĖL KO VISA TAI

Labai svarbu suprasti mūsų motyvaciją, kodėl tai darome. Be motyvacijos ar prasmės pojūčio net paprasčiausi darbai tampa neįmanomais. Man labai padeda, kai aš priimu užduotis ar darbus kaip mažas dalis kažko didesnio.

Pavyzdžiui, vieni nemalonūs darbai – pavyzdžiui, remontas ar buities tvarkymas yra mano ateities namų dalis. Nemalonūs ar skausmingi tyrimai, vizitai pas odontologą yra sveikos manęs dalis. Užduočių atlikimas darbe yra paūgėjusios profesinėje srityje manęs dalis. Mokslai, mokymai, studijos – tai lyg langai į naujas idėjas, naują gyvenimą. O kartais darbai turi būti nudirbti tam, kad turėtum kur gyventi ir ką pavalgyti. Kartais jie tampa tiesiog išgyvenimo ir pragyvenimo šaltiniu. Tai irgi gerbtina. Kai einu pavargusi jau į 5-tą vietą tą dieną, aš sau sušnibždu į užantį: „Aš tai darau dėl tavęs, dėl tavo gražesnio rytojaus.” ir kažkaip tampa lengviau.

Gražių dienų, gražieji žmonės! Nepamirškime būti švelnūs su savimi tuomet, kai prislegia dienų ar darbų sunkumai.

Nuotraukos autorė Ugnė Henriko

30 Comments

    JOLITA

    3 rugpjūčio, 2020

    Tiesiog labai dėkoju už šias žinutes 💛

    Dovilė

    3 rugpjūčio, 2020

    Kažkaip būtent tai, ko man kaip tik dabar reikėjo. Ačiū!

    Ruta

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū už priminimus, Beata❤️

    Agnė

    3 rugpjūčio, 2020

    Pagaunu save nelengvose situacijose galvojant: „O kaip Beata pasielgtų? Ką ji pasakytų/patartų?” Šis tekstas į daugelį mūsų klausimų, ačiū 💚

    Joana

    3 rugpjūčio, 2020

    Šiandien ryte medituodama išgirdau vieną mintį, kuri labai gerai apibendrintų tavo tekstą: „You have everything you need in this moment“.
    Ačiū, Beata!

    Simona

    3 rugpjūčio, 2020

    Beata, tu nuostabi! Esu iš tų „tyliųjų”, kuri tik skaito ir labai retai komentuoja. Tačiau labai noriu pagirti tave. Sakai tą, ką reikia išgirsti, o kad išgirstum, reikia tai išgyventi ir patirti. Ačiū, kad esi vietoje ir laiku.

    Prašau nesustoti ir dalintis.

    Karolina

    3 rugpjūčio, 2020

    Labai ačiū, tikrai naudinga priminti visa šią informaciją sau ir buvo tikrai lengva bei smagu skaityti. Keep going Beata!

    Jolita

    3 rugpjūčio, 2020

    „…kartais nė nereikia intensyvaus gyvenimo išorėje, kartais tiesiog pakanka jo intensyvaus viduje ir jau gali būti sunku kvėpuoti.” Tiesiog♥ Kaip visada, taikliai, giliai, kas mąsto/ aktualūs visi šie dalykai – taip rezonuoja. Tikra atgaiva, motyvacijos, pokyčių įkvėpimas. Nėra nė ką lygint su tais, kurie pristato save visų galų mokytojais, visų sričių guru, bei karalienėm ten visokiom :))))

    jurgita

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū, Beata❤️

    Jurgita

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū , Beata ❤️

    Aušra

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū, buvo labai malonu tai skaityti! Šis rytas prasidėjo kitaip nei įprastai… 👍🏻

    Beata

    3 rugpjūčio, 2020

    Aciu, labai padejo

    Beata

    3 rugpjūčio, 2020

    Aciu, taikliai pasakyta.

    Toma

    3 rugpjūčio, 2020

    Vakar užsiprenumeravau Jūsų naujienlaiškį, galvodama, na pažiūrėkime, o šiandien Jūs atsiunčiate šį tekstą, kuris šiuo metu, kaip niekada man buvo reikalingas. Manau, tai ne šiaip sau sutapimas :)) Ačiū! Linkiu nepasiduoti sunkioms dienoms ir tęsti šią savo veiklą, kuria padedate kitiems augti ir save pažinti.

    Rokas

    3 rugpjūčio, 2020

    Vos vakar užsiprenumeravęs naujienlaiškį, jau šiandienos tekste atradau daugelį atsakymų ir patarimų, kurių paskutinėmis dienomis taip stipriai ieškau. Nesu linkęs perskaitęs tekstą, palikti komentarą apie jį, tačiau šįkart noriu padėkoti. Ačiū, Beata.

    Ieva

    3 rugpjūčio, 2020

    Beata, Tu nuostabi, ačiū už šį tekstą. Labai žaviuosi tuo, ką darai, nesustok!

    Vidmantas

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū. Kaip visada puiku.

    A

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū

    Agnė

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū, Beata! Nesustok❤️

    Audra

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū. Tekstai, kurie taip reikalingi.

    Audra

    3 rugpjūčio, 2020

    Tekstai, kurie taip reikalingi. Dėkui.

    Sandra

    3 rugpjūčio, 2020

    Beata, tu kieta! Aciu, kad esi! :))))

    Zita

    3 rugpjūčio, 2020

    Žinai, Beata, viskas, kas yra daroma mūsų gyvenime ir yra dėl savęs. Tik, deja, didžioji dalis elgiasi atvirkščiai. Na, pvz., verda skaniausią sriubą ne sau, o tam, kurį myli. O jei neturi ką mylėti, tai išvis neverda, juk kam gi virti ją, jei jos nevalgysi. Tačiau skaniausią sriubą gali išvirti tik tada, kai žinai, koks jos skonis. Jei neragavai, nesimėgavai ja, tai kaip tuomet gali ją pateikti savo mylimam žmogui?
    Tas pats ir su meile sau, tik „untreip”, iš kito galo: jei skanu tau, tai ir net pati labiausiai nepavykusi sriuba bus valgoma, jei ji bus pateikta išjausta ir nesuvaidintai natūrali. Tiesiog bus dalis tavęs. O tai reiškia ir tai, jog ten būsi pati…
    Gal per daug, gal ne į temą, tačiau norėjau tai parašyti…
    Ačiū, Beata, kad atsiradai mano gyvenime😍

    M.

    3 rugpjūčio, 2020

    Ačiū labai ♡

    Jurate

    3 rugpjūčio, 2020

    Jau visa tai buvau pamiršusi, ačiū už priminimą!! Nuostabios mintys. Ačiū Beata ❤️

    Erika

    3 rugpjūčio, 2020

    Būtent tai, ko šiandien labiausiai reikėjo!!! Ačiūūū ❤

    Šarūnas

    4 rugpjūčio, 2020

    Labas, Beata, labai ačiū už tekstus!

    Gal galėtum parekomenduoti nuo ko pradėti medituoti? Bandžiau ne kartą, bet miesto šurmulyje gyvenant atrodo ‘neįmanoma’ nuo visų distrakcijų atsipalaiduoti…kažkaip ir tos programėlės man “per sudėtingai” buvo..:D ;/

    Asta

    4 rugpjūčio, 2020

    Aciu, Beata, uz nuostabu teksta 🙏💖👑 sekmes ir Tau, visur, kur tik begs Tavo upe….. 👑👑👑

    Dovile

    5 rugpjūčio, 2020

    Aciu uz knygos rekomendacijas!

    Birutė

    5 rugpjūčio, 2020

    Žinojimo niekad nebūna perdaug.Džiaugiuosi,kad įstojau į šias gretas.Man to reikia.Ačiū,Jums,BEATA.:)