Įkvėpk

Kaip save motyvuoti veikti?

Būna, kad turime svajonių ir planų, bet rankos nekyla to padaryti. Slankiojame diena iš dienos prokrastinuodami ir save grauždami už tai. Pasidalinsiu savo įžvalgomis motyvacijos tema.

1. AR TIKRAI TO NORITE?

Kartais verčiame save daryti tai, kas patinka mūsų tėvams, ko tikisi iš mūsų aplinka, nors vidinės prasmės nejaučiame. Tuomet tikrai bus sunku prisiversti ir, nežinia, ar verta.

Nedaugelis supranta, kad prokrastinacija yra mūsų natūrali savigyna, leidžianti dalykams pasirūpinti pačiais savimi ir praktikuoti jų antipažeidžiamumą; tai kyla iš paprastos išminties ir ne visada yra blogai. – Nassim Taleb

Nassim Taleb savo knygoje ‘Antifragile’ pasakoja, kad kartais yra naudinga šiek tiek palaukti, o ne iškart pulti taisyti, keisti. Jis skatina pasitikėti mūsų organizmo savaiminiu sveikimu, neskubėti gultis ant operacinio stalo, net kai tai rekomenduoja gydytojai, o pasikliauti mūsų pačių kūnais. Jis teigia, kad neverta stebėtis, jog prokrastinuojame, kai reikia apmokėti sąskaitas ar sutvarkyti biurokratinius reikalus – taip, juk mes giliai širdyje žinome, kokie absurdiški yra šie dalykai.

2. PROTINGAI IŠSIKELKITE TIKSLUS

Nė karto nebėgioję, tikėtina, nenubėgsime maratono iškart, o gal net toks didelis tikslas išgąsdins smegenis ir nė negalėsime sportinių batelių apsiauti. O štai susitarti su savimi du kartus per savaitę nubėgti po 1 km – yra visiškai įmanoma. Vėliau, kai jausitės geriau ir tvirčiau, atstumus ir tikslus galėsite didinti.

3. ĮVEIKITE VIDINĮ PASIPRIEŠINIMĄ

Kartais nuo veikimo mus stabdo nepasitikėjimas savo jėgomis ar idėja. Dėl to motyvacija irgi gali šlubuoti.

Kaip teigiama Steven Pressfield knygoje ‘The War of Art’, su vidiniu pasipriešinimu susiduria visi žmonės. Julia Cameron savo knygoje „Kūrėjo kelias” jį įvardija kaip vidinį kritiką. Iš esmės – tai tas pats. Steven teigia, kad vidinis pasipriešinimas gali įgyti be galo daug formų: atidėliojimas, neigiamų komentarų apie save ar savo darbus ieškojimas ir graužimasis juos perskaičius, prokrastinacija, žalingi įpročiai, savidestrukcinis elgesys, pavydas ir arši kritika kitiems kuriantiems, bambėjimas, nuolatinės nesėkmės ar ligos, toksiški santykiai. Jis teigia, kad visa tai yra mūsų pasirinkimai, kuriuos pasitelkiame tam, kad tik nereiktų realizuoti savo idėjų.

Pasipriešinimas kyla iš mūsų vidaus. Mes jį patalpiname savo partneriuose, darbuose, vadovuose, vaikuose. – Steven Pressfield.

Tai galima pritaikyti ne tik kūrybinėms idėjoms, bet ir visiems pokyčiams, kurių norime/turime imtis. Vis sakome: ai, dabar netinkamas metas arba kai dienos pailgės, tada pradėsiu bėgioti. „Dabar negaliu mesti rūkyti, nes daug streso ir taip.” Ir panašiai. Visa tai yra mūsų vidinis pasipriešinimas, nes mes įtariame, kad ėmęsi veiksmo, susidursime su daug kitokių jausmų: baime, nesaugumu, nerimu, nesėkmėmis, klaidomis ir pan. Dėl to visais tais pasiteisinimais bandome to išvengti.

Steven Pressfield teigia, kad nugalėti vidinį pasipriešinimą yra tas pats, kas pagimdyti vaiką: tai atrodo visiškai neįmanoma, kol tu prisimeni, kad daugybė moterų sėkmingai tai darė, turėdamos paramą ir visiškai be jos, jau 50 milijonų metų.

4. ĮSIVAIZDUOKITE, KAIP BUS, KAI TAI PADARYSITE

Įsivaizduokite patį gražiausią, nuostabiausią scenarijų. Aprašykite jį esamuoju laiku, leiskite šiai scenai užkariauti jūsų vaizduotę, pajuskite kūnu, kokie pojūčiai jus aplanko. Parašę magistrą pagaliau galėsite paprašyti paaukštinimo darbe ir didesnio atlyginimo? Sukūrę verslą galėsite atsisveikinti su darbu, kuris jus erzina? Bėgiodami kas antrą dieną džiaugsitės tvirtesniu kūnu ir geresne ištverme? Leiskite sau pasijusti taip, lyg tai būtų jūsų realybė. O dabar atsimerkite. Ir darykite tai, ką turite padaryti šiandien, kad taip taptų iš tikrųjų.

5. LENTELĖ

Savo užrašų knygutėje nusibraižau lentelę, kurioje kiekviena diena turi po kelis stulpelius: sportas, meditacija, darbai. Kiekvienos dienos pabaigoje užpildau, kiek nuveikta kiekvienoje srityje. Mano protui labai patinka matyti užpildytus langelius bei šis metodas veikia kaip puikus to meto prioritetų priminimas.

Ir, vis paklausiu savęs: kokį rytojų man sukurs mano šiandienos veiksmai ir pasirinkimai? Labai greitai viskas tampa aišku <3

Linkiu jums, sau gražių rytdienų kūrimo ir, kad nepristigtume motyvacijos ir stiprybės šiame procese!

Nuotr. Cathryn Lavery/Unsplash

2 Comments

    Skaistė

    14 birželio, 2020

    Puikus tekstas! Įkvėpė apgalvoti savo tikslus ir jų siekti! Ypač motyvuoja, kai įsivaizduoju kas bus, jei tai padarysiu! Ačiū! Gražios dienos ir sėkmės! 🙂

    Ramunė

    15 birželio, 2020

    Ačiū, radau gerą mintį. Nežiūrėti į darbą kaip į visą, o susiskirstyti į mažus žingsnelius, kurie būtų realiai aprėpiami.