Įkvėpk, Tekstai

Perdegimas: ką daryti?

Nuotrauka Tianyi Ma/unsplash

Visai neseniai pasijutau perdegusi. Baigėsi sunki sesija universitete, pasiutęs tempas versle nesibaigė, krūva asmeninių rūpesčių vis dar šnopavo į sprandą. Pamečiau įkvėpimą, norą kurti, galvoje ėmė šeimininkauti save nuvertinančios, liūdnos mintys. Tokiu metu labai sunku priimti sau naudingus sprendimus ar pripažinti, kad man reikia pagalbos.

Tuo metu mano protas būna išvargęs, „nusizulinęs” ir viskas, ką jis man siūlo – tai bukai spoksoti į pačio plokščiausio siužeto serialą „Netflixe” tuo pat metu atsakinėjant į darbinius emailus ir aktyviai dalyvaujant komandos pokalbiuose slack’e – kažkodėl tuo metu svarbiau už viską tampa parodyti visiems, kad MAN VISKAS LABAI GERAI.

Papasakosiu tau, kas man padeda, kai patiriu perdegimą arba kas padeda jo išvengti.

Taigi, ką daryti, kai patiri perdegimą?

1. DUOTI SAU LAIKO

Dažniausiai, turime daugiau laiko negu mums atrodo – bent jau kokybiškai pakvėpuoti, lėtesniu žingsniu pradėti dieną, pamedituoti ir bent trumpam išjungti tuos didžiulius reikalavimus sau. Man labai naudingas atradimas yra Non-Sleep Deep Rest (NSDR) mokslu pagrįstas įrankis, skirtas nusiraminti prieš nakties miegą ir tinkamai pailsėti (yra youtube).

2. PADARYTI DAUGIAU TO, KAS TAU PATINKA

Dabar tau reikia rūpesčio ir meilės, o ne naujų mitybos planų ar ypatingų užmojų. Tad, jeigu mėgsti tuos čipsus žaliame pakelyje – neškis juos namo, dar įsidėk į krepšelį mėgstamiausio šokolado, paskambink draugei arba nueik padėbsoti į medžius – viskas tinka, kas tau patinka. Negalvok, kad neturi laiko, kad tai nesveika, neproduktyvu ar panašiai. Nespausk savęs, tiesiog mėgaukis procesais: pavyzdžiui tuo, kaip šokoladas tirpsta burnoje.

Žinoma, jeigu gali: nueik į masažą ar išvažiuok atostogų – tu to verta!

3. PERDEGIMAS DARBE – KAIP SAVE APSAUGOTI?

Žinau, kaip kartais ištirpsta riba tarp asmeninio ir profesinio gyvenimo, o lovoje vietoj mylimojo apsigyvena kompiuteris. Žinau, kad kuo daugiau atsakomybių turime, tuo labiau norime stengtis ir kartais persistengiame. Dėl to man atrodo svarbūs keli dalykai:

a) laiko planavimas

Susiplanuok savo planuotėje ar kalendoriuje ne tik darbinius susitikimus, bet ir laiką sau: masažą, filmą, knygos skaitymą ar pan. ir šiuos dalykus gerbk lygiai taip pat, kaip ir profesinius. Aš kiekvieną sekmadienį susiplanuoju ateinančią savaitę, akylai prižiūrėdama, kad dienų laukeliuose būtų išlaikytas balansas tarp darbo ir poilsio;

planuotė Beata Tiškevič nuostabu

Mano planuotė „Nuostabu” kaip tik yra parengta šiuo principu: ji orientuota į savo tikslų siekimą ir tuo pačiu tokį pat disciplinuotą rūpinimąsi savimi. 2022 metų leidimą galėsite įsigyti jau šį rudenį!

b) teigiamas požiūris

Dažniausiai persistengiu, kai jaučiuosi nepakankama, bijau, kad nepavyks. Svarbu sau priminti, kad darai pakankamai, kad tavo pastangų užtenka, kad viskas bus gerai ir nepamiršti kvėpuoti.

c) pagalba

Nespėji – paprašyk kolegų pagalbos, jeigu dirbi sau – galbūt atėjo metas samdyti kitą žmogų? Jeigu jauti, kad tau per didelis krūvis, pasikalbėk apie tai su vadovu, galbūt užduotys yra daug paprastesnės, negu tau atrodo, o gal jas galima išskirstyti? Prašyk pagalbos artimųjų: jeigu matai, kad nespėji visur būti pirma, – susitaikyk ir su tuo, kad kažkurios gyvenimo sritys liks ne tokios tobulos, kokias įsivaizdavai.

Geriau ilgiau pamiegok, negu siurbk grindis vidury nakties. Geriau nueik į masažą, negu gamink vakarienę. Pasirūpink savimi. Nuo to ne tik tau, bet ir aplinkiniams bus geriau.

Jeigu neturi laiko nei atostogoms, nei masažui ir nuolat sėdi prie kompiuterio, bet nori pasirūpinti savimi – prisijunk prie mano Meilės sau pamokų, ten rasi įrankius, kaip kasdien, be ypatingų priemonių padaryti sau gerus dalykus bei 2 audio, kurie suveiks kaip įkvepianti meditacija. Prisijungti gali čia.

1 Comment

    Inga

    13 liepos, 2021

    Nuostabios mintys!!!!!!